Amsterdam'ın ünlü coffee shopları:


Amsterdam'da turistlerin en çok rağbet ettikleri mekanlardan biri şüphesiz Amsterdam'ın ünlü coffee shopları (+18). Burada isim sizi aldatmasın, coffee shoplarda kahveden başka (ingilizcede soft drug denilen) marihuna ve haşhaş gramlık paketlerde serbestçe satılır!
Dünyada bu tür uyuşturucuların serbestçe satıldığı tek ülke Hollandadır. Amsterdam coffee shopları da Hollandalı'lardan çok birsürü meraklı  turistler ile doludur. Tıpkı cafe yada restarurantlardaki gibi menüler! (Marihuna yada haşhaş gramlık paketlerde yada joint isminde hazır sigaralık olarak) bulunmaktadır. Burada hafif yada sert derecede nasıl isteniyorsa satın alabilirsiniz. Şeçmekte  zorluk çekiyorsanız çekinmeyin sorun kafe çalışanları size yardımcı olurlar. Genelde Marihuna yada haşhaş ve tütün ile karıştırılarak joint adı verilen sarma sigara olarak içilir, tabii müptelaları saf da içer (daha sert olur). Jointlerin (sarma sigara) fiyatı €3 den başlıyor, aman dikkatli olun! Bu jointleri öyle sigara gibi hızlı  içerseniz (ve ilk defa içiyorsanız) sizi kötü çarpar. Kullananlar yavaş yavaş aralar verip başkaları ile için ve yanında sakın alkol almayın (ters tepki yapıyor) diye uyarıyorlar. Çay yada meyve suyu için diye tavsiye ediliyor, bizden size hatırlatması. Ayrıca joint içmek istemeyenler için 'space cake' alternatif olabilirmiş. Kek yapılırken içine marihuna koyuyorlar, yedikten sonra kafa yapıyormuş, ama joint gibi hemen değil, kafa yapması sindirim sistemine geçmesi daha uzun sürüyor! Bu sarmalık sigaraları coffee shoplardan başka bir yerde (restaurant-cafe) içmeyin kanunen yasaktır.


Sert (Hard drugs) uyuşturucu maddelerin satışı (kokain, eroin haplar v.b) Hollanda’da  kesinlikle yasaktır. Size satmak isteyen olursa (turist olduğunuzu anlayıp yanınıza sokakta satmaya gelebilirler, normaldir!) nazikçe istemediğinizi söyleyin. Bu tür uyuşturucular Hollanda'nın serbest yaşamı içinde devlet kontrolü içinde alım satımı yapılmakta. Sakın yanınızda başka bir ülkeye (hediyelik bile olsa!!) götürmeye kalkmayın, diğer Avrupa ülkeleri ve Türkiye'de bu ürünlerin kullanımı kesinlikle yasaktır.

Amsterdam’da uyuşturucu maddelerin tarihini anlatan bir marihuna müzesi! bile var, cannabis bitkisinin (marihuna) tıpta kullanıldığı yerler, Hollanda’da bu bitkinin geçmişte ve bugünkü ticareti hakkında bilgi almak isterseniz meraklılarına duyurulur: 

Hash Marihuna & Hemp museum

Adres: Oudezijds Achterburgwal 148Amsterdam’ın coffee shopları