Amsterdam’da yemek yiyebileceğiniz restaurantlar:


Amsterdam’da nerede yemek yenir?

Amsterdamlılar akşam yemeğini genelde saat 18:00 yada 20:00de yerler, restaurant için  rezervasyon yapmak isterseniz  geliş saatinizi  bildirmeyi unutmayın. Hollanda’da bahşiş fiyatın içine servis ücreti olarak dahildir, eğer servisten çok memnun kaldıysanız birkaç euro bahşiş verebilirsiniz.
Restaurant seçimi için tavsiyemiz Dining City sitesi. Bu sitede ayın en çok beğenilen restaurantlarını ve indirim olanaklarını görebilirsiniz.

Amsterdam'da yemek yiyebileceğiniz ilginç adresler:

Amsterdam’da yemek yiyebileceğiniz birçok lokanta var. Genelde Fransız ve Akdeniz mutfağı tercih edilmekte. Bu arada Çin restaurantlarının da kalitesi oldukça iyi. Bizim damak tadımıza uygun size tavsiye edebileceğimiz bir seçenek Akdeniz mutfağından bir Restaurant; Foodism. Küçük, şirin ve alternatif bir lokantadır, yemekler harika,  fiyatları da çok uygundur. Haftasonları  kalabalık olabilir, önceden rezervasyon yapmanızı öneririm.  Kuzu pirzolası ve balık şeçeneklerini mutlaka deneyin, memnun kalacaksınız.

Adres: Nassaukade 122

Tapas (İspanyol mezesi) severseniz size Amsterdam'ın popüler Tapasbarlarından Duende tapasbarını önerebiliriz.  Duende'de tapaslarınızı  bardan kendiniz sipariş vermeniz gerekiyor. Ortamı oldukça renkli ve kalabalıktır, hafta sonları canlı müzik de yapılır.

Adres: Lindengracht 62

İtalyan yemekleri ve İtalyan filmlerini seviyorsanız size önerebileceğimiz adres L'Ozio.

Adres: Ferdinand Bolstraat 26


Hollanda'nın geleneksel yemekleri:


Geleneksel Hollanda mutfağı ve tatlılarından sizler için bir küçük bir liste hazırladık. Hollanda'nın yemek kültürü yoktur derler, ama biz buna katılmıyoruz. Tabii ki dünya mutfakları ile Hollanda mutfağını karşılaştırmamız söz konusu değil, sonuçta çok küçük bir ülke. Yemek konusunda da son derece pratikler. Mesela sıcak öğlen yemeği Hollanda'da pek yenmez, genelde sandviç yada boterham dedikleri ekmek arası Hollanda peyniri ile geçiştirilir. Hollanda mutfağı genelde et, patates ve lahana ağırlıklı.


Geleneksel  Hollanda yemekleri Amsterdam'ın birkaç Restaurant'ında yapılmakta. Bizim size önerimiz

Restaurant Moeders

Ades: Rozengracht 251

Haesje Claes

Adres: Spuistraat 275

Restaurant Greetje

Adres: Peperstraat 23

Bitterballen: (Top şeklinde et veya karidesten yapılan bir çeşit kroket); Genelde bira ile beraber meze olarak da yenir. Amsterdam Kafe'leri ve birahanelerde  bulabilirsiniz.
Erwtensoep: İçinde erwten (bir çeşit bezelye), Hollanda sosisi yada jambon, patates ve sebzeler ile yapılan geleneksel bir Hollanda çorbası (genelde kışın yenir).


Draadvlees: Sığır etinin önce kızartılıp daha sonra saatlerce tencerede iyice pişirilmesinden yapılır, Suddervlees diye de yapılır, patates ve kırmızı lahana ile servis yapılır, tadı nefistir.


Hachee: Sığır etinin defne ve tarçın ile sos içinde pişirilerek yapılan klasik Hollanda ev yemeğidir. Yanında patates püresi ile servis yapılır. Macarların bibersiz gulaş yemeğine benzer.


Zuurkool stampoot: Zuurkol bir çeşit Lahana turşusu, stampoot da patatesin ezilerek püre haline getirilerek Hollanda sosisi ile beraber sunulan geleneksel (bizce de oldukça pratik) bir yemek.


Tong: Hollanda Kuzey denizinden getirilen dil balığı kızartması.


Haring: Hollandanın gelenekdel Ringa balığı, salamurası yapılır, temizlenir. Ekmeksiz yada sandaviç ekmeği arasında soğan ve turşu ile yenir, mutlaka denemenizi tavsiye ederiz (Bu arada Hollanda’nın en iyi Haring yapan firması Atlantic vishandel seçildi, yatırımcıları da iki Türk kardeş!). 


Vlaai: Böğürtlen, Ahududu, Vişne yada kayısılı geleneksel Limburg (Güney Hollanda’da bir şehir) bir turta. Denemek isterseniz Multi Vlaai tatlıcısında deneyebilirsiniz. 


Hollanda biraları:

Hollanda biralarından dünyaca ünlü Heineken, Amstel biraları Amsterdam'da üretilir. Bira meraklısıysanız Heineken müzesini ziyaret edebilir biraları deneyebilir ve nasıl yapıldığını görebilirsiniz.

Heineken müzesi

Adres: Stadhouderskade 78


Hollanda'da özellikle yazın beyaz bira da içilir. Wit bier denilen beyaz biranın rengi biraz daha açıktır, içine isteğe göre limon da konur.  Bu arada biraseverler koyu Belçika biralarını da mutlaka denemeliler. Dikkat edin bu biraların alkol oranı  diğerlerine göre daha fazladır! Şehir merkezinde 100’den fazla bira çeşidi deneyebileceğiniz birkaç birahane var:

De Zotte

Adres: Raamstraat 29
Bier Fabriek

Adres:Rokin 75

Amsterdam likörleri:

Hollanda’nın likör kültürü Altın çağ’ın başlangıcı 1650 yıllarından gelmekte. Hollanda’nın geleneksel içkisi Jenever cin tarzı (biraz da yaşlıların) likörüdür. Amsterdam’ın değişik tadlarından likörlerini deneyebileceğiniz ve satın alabileceğiniz birkaç yapımevi var, adresleri:

De Drie Fleschjes

Adres: Gravenstraat 18

De Ooivaar

Adres: Sint Olofspoort 1

Amsterdam restaurant rehberi