Amsterdam'da nerede yemek yenir?


Kahvaltınızı otelde yapmadıysanız sorun değil, sabah kahvaltınızı filtre kahve-crossant, kek, bagels tarzı seçenekleri şehir merkezindeki crossant dükkanlarından yada marketlerden yapabilirsiniz.

Bagels&Beans

Dam meydanında Bijeenkorf mağazasının en üst katında kahve veya çayınızı içebilir, browni keklerinden deneyebilirsiniz.

Adres: Dam 1, 1012 JS Amsterdam
Öğle yemeklerinizi şehir merkezindeki Cafe'ler, Pizza, Fast food yada Bijeenkorf restaurantlarında yapabilirsiniz. Fast food'dan sıkıldım, oturup da güzel bir Amsterdam manzarasında budget yemek  isterseniz size önerebileceğimiz Vapiano isimli lokanta Merkez kütüphanenin yanında en üst katında bulunur,  fiyatları da gayet uygundur.  Pizza, makarna ve vejeteryan yemek seçenekleri  vardır. Her iki mağazada restauranında yemek servisini kendiniz yapıyorsunuz.
Şehir merkezinde Dam meydanı arkasında Albert Heijn marketinden yemek,  içecek üzerine istediğiniz alışverişi yapabilirsiniz. 

Adres: Kalverstraat 203


Amsterdam’a özel ‘street food’ seçenekleri:


Haring balığı ve külahta patates tava:


Amsterdam'a geldiğinizde mutlaka denemeniz gereken 2 yemek var. Eğer balık severim denizden ne çıkarsa yerim derseniz size Hollanda'nın geleneksel haring (ringa) balığını tavsiye ediyoruz. Haring kızartılmadan büyük fıçılarda salamurası yapılır, temizlenir ve sadece yollarda beyaz renkli tren vagonuna benzeyen balıkçılarda satılır. Küçük yuvarlak ekmek arası turşu ve soğan ile yenir, çok lezzetli ve omega 3 bakımından sağlıklı bir besindir. Sade yada ekmek arası servis edilir.
Şehir merkezinde ayaküstü haring yiyebileceğiniz büfeler:
Stubbes haring
Adres: Singel Haarlingersluis


Volendammer vishandel
Adres: Eerste van der Helstraat 60

Vishandel Jonk
Adres: Rijnstraat 91


Bir diğer mutlaka denemeniz gereken Vlaams Frits (Belçika'nın ünlü kızarmış patatesi) Amsterdam'da çok popülerdir, patatesleri 2 defa ayrı kızarttıkları için normalden daha kıtır ve lezzetli olurlar, ketçap ve mayonezden başka isteğe göre çeşitli soslar ile servis yapılır. Değişik bir sos denemek isterseniz size tavsiyem special sos (ketçap,mayonez ve soğan) ve sate sos (fıstık sosu) soslarını denemeniz, eminim ki bayılacaksınız.

Vlaams Friteshuis Vleminckx,
Adres: Voetboogstraat 33

Manneken Pis
Adres: Damrak 41

Eet smakelijk! (Hollandaca ‘Afiyet olsun!’).

Amsterdam yemek rehberi