z


Amsterdam gezisi sitemize hoşgeldiniz


“Amsterdam gezinizde gezilecek yerler ve görülebilecek tarihi mekanlar hakkında  bulabileceğniz en kapsamlı ve geniş bilgi amsterdamgezisi.com sitemizde..

İyi bir tatil geçirmenizi diler, sizi Amsterdam’a tekrar bekleriz”


Neden Amsterdam'a gelinir?


Amsterdam kanalları, küçük sokakları, tarihi binaları, parklar ve müzeleri, turistik mekanları ve kendine özgün gece hayatı ile  Hollanda'nın en  güzel şehridir.

Amsterdam'ı Avrupa'nın diğer şehirlerinden ayıran diğer bir özellik de şehrin tarihi binaların kendine has yapısı, (öyle ki yürüyüş yaptığınızda kendinizi ortaçağda hissedebilirsiniz!) şehrin gezilebilecek turistik mekanlarının yürüyüş mesafesinde olması, birbirinden güzel müzeleri, kültür ve sanat etkinlikleri, bar ve cafeleri, restaurantları, bisikletleri ile telaş içinde işlerine giden Amsterdamlıları! (Çin'den sonra en çok bisiklete binen ülke Hollanda) meraklılar için her köşe başında "Cafe shopları" (haşhaş ve marihuna serbestçe satılmakta ve içilmekte!) cinsel özgürlükte hoşgörü (eşcinsellerin dünyada ilk defa yasal evlenmeleri Hollanda'da kabul edilmiş) ile keyifli, renkli ve mutlaka görülmesi gereken Avrupa'nın sevimli bir liman şehridir Amsterdam.

Amsterdamın şehir merkezi nüfusu diğer büyük Avrupa şehirleri ve başkentlerine kıyasla daha azdır (800.000) bu rakam banliyolar ile birlikte 1.5 milyonu bulur. Dünyanın en kozmopolit kentlerinden biridir, 135 farklı milletten ve ırktan insan Amsterdamda yaşar!
Türkler Hollandanın Rotterdam şehrinden sonra en çok Amsterdam şehrinde yaşar (2009 nüfus sayımına göre 40.000 kişi).
Amsterdam'ın şehir merkezi her mevsimde turistlerin ve sanatseverlerin ilgisini çeker.  Amsterdam sokakları tarih ile iç içe yaşar, şirin arnavut kaldırımı tarzı sokakları ve küçük evleri bizim alıştığımız 3 oda 1 salon tarzından oldukça farklıdır. Birçok Amsterdamlı (şehir merkezinde) tek odalı yada bilemediniz 2 odalı evlerde yaşarlar. Çok çocuklu aileler genelde şehrin diğer semtlerinde oturmayı tercih eder. Yapıların çoğu tarihi (en eski değil en yenisi 100 senelik!) olup binalar yasalar ile koruma altına alınmıştır, öyle içi ve dışında gelişigüzel değişikler yapmak neredeyse imkansızdır. Binaların dışındaki rakamlar binanın yapıldığı tarihi gösterir (Apple firması şehrin turistik barlar meydanı  Leidseplein'de koskoca tarihi binayı satın alıp  içini değiştirmeye kalktığında projesini onaylatmak için belediye ile oldukça zorluk çekti).
Bir ev yada işyeri satın aldığınızda arsasını satın alamıyor sadece devletten kiralayabiliyorsunuz! Diyelim  Amsterdam'da bir ev satın aldınız, ev hayat boyunca sizin olmuyor, sadece evin arazisini 50 (bazen 55) sene için izin ile! belediyeden kiralıyorsunuz. Sizden sonraki ev sahibi de aynı şekilde evin arazisini aslında devletten kiralamak zorunda, yani araziler hiçbir şekilde tam olarak şahsın olamıyor.

Amsterdam