Amsterdam’da mutlaka görülmesi gereken yerler:


Amsterdam'ı biraz da Amsterdam'lı olarak gezerek tanımanız için mutlaka gezmeniz ve görmeniz gereken (kırmızı sokaklar hariç!)  5 yer: Dünyaca ünlü ve Hollanda tarihini yakından tanımak için görmeniz gerekli Rijks müzesi, tarihi konser salonu ve orkestra ve binası ile ünlü Concertgebouw, Amsterdamın kanalları, Merkez kütüphanesi  ve Vondel parkı.
Rijks müzesi:

Amsterdam devlet müzesi yenilenerek 2013 yılında tekrar açıldı. Özellikle ortaçağ resimleri ve Hollandalı ünlü ressam Rembrand'ın büyük ebadtaki çalışmaları mutlaka görülmeli.

Adres: Jan Luijkenstraat 1

Concertgebouw:

Amsterdam’lılar dünyanın en iyi orkestralarından Concertgebouw orkest ve konser salonlarından gurur duyar. Özellikle müzikseverin mutlaka görmesi ve bu güzel salonda bir konser dinlemesi gerekli.
Kanal gezisi:

İnce uzun üstü kapalı feribotlar ile mutlaka Amsterdam’ı kanallardan gezmelisiniz.
Merkez kütüphanesi:

Tatilimde neden kütüphaneye gideyim diye düşünmeyin! Amsterdam'ın yeni kütüphanesini gezebilir (Kitap-dergi okuma ve araştırmaya Hollandalıların nasıl önem verdiğini görün!) ve üst katından şehirin manzarasını  görebilirsiniz. Kütüphane merkez tren garına çok yakın (yürüyerek 4 dakika)  kütüphaneyi ücretsiz ziyaret edebilir, yorucu birgün sonunda gazetenizi okuyabilir (Türkçe gazeteler de mevcut) en üst kattan Amsterdam şehrini kuşbakışı görebilir ve restaurant-cafesinde (la Place) birşeyler atıştırabilirsiniz.

Adres: Oosterkade 143
Vondel Park:

Şehir ve iş hayatından bunalan Amsterdam'lıların gezip spor yaptıkları, köpeklerini gezdirdikleri Vondel parkında hava güzelse mutlaka çimenlere uzanıp piknik yapın! Haziran-Ağustos ayları arası parkın açık hava konser podyumundaki konserler ücretsizdir.


Amsterdam’da ne yapılır?

Wynand Focking likör evi:

Amsterdam Dam meydanına çok yakın bu küçük ve nostaljik klikör evine mutlaka gitmenizi öneririz. Wynand’ın ailesi likör işine 1679 yıllarında başlamış, o günden beri bu geleneklerini sürdürüyorlar. Dikkat edin likör bardağını iyice ağzına kadar dlduruyorlar. Gelenek olarak likörün ilk yudumunda bardağa dokunmadan! içmek gerekiyor. Gitmişken tanıdıklarınıza hediye olarak bir şişe Amsterdam likörü alabilirsiniz.