Amsterdam Schipol havaalanı:


Amsterdam Schipol havaalanı Amsterdam’a yalnızca 17 kilometre uzaklıktadır. Dünyanın en büyük havaalanlarından biridir. Hergün 260 uçuş noktasına uçuşu vardır. 2004 yılında 42.5 milyon kişi uçmuş! 22 defa da Avrupa’nın en iyi havaalanı ödülünü kazanmış.

   
Vizenizi, uçak biletinizi aldınız ve otel rezervasyonunuz da var. İstanbul'dan uçak ile 3 saat 15 dakikalık bir yolculuktan  sonra Amsterdam'a  geldiniz, Hollanda'nın en büyük havaalanı Schipol'a indiniz. Bavul ve pasaport kontrolünden sonra şehre gitmek için tren yada taksiyi tercih etmeniz gerekiyor. Aceleniz yoksa ve Hollanda trenlerini merak ediyorsanız trene binmenizi öneririm, trenler Hollandada tam vaktinde kalkar ve oldukça konforludur. Tren biletlerinizi kuyrukta beklemek istemiyorsanız gişelerin yanındaki dokunmatik makinelerden kredi kartınız ile alabilirsiniz. Amsterdam şehir merkezi tren istasyonuna (Amsterdam C.S yada Amsterdam Central Station) bir kişilik tek yön 2. sınıf tren bileti €4.Trene binerken dikkat edin; ineceğiniz istasyon Amsterdam CS yani Amsterdam Central Station. Kazara şehrin banliyolarında inmeyin!

Merkez istasyonda indikten sonra istediğiniz semte tramvay ve metrolar mevcut.


Daha geniş bilgi için 9292OV sitesine (Hollandaca ve İngilizce dillerinde) bakabilir, gideceğiniz sokak ve caddeyi yazabilir, ulaşım için kendinize küçük bir plan (kaç numaralı metro, tramvay saati v.s.) çıkarabilirsiniz.


Otelinize taksi ile gitmek isterseniz taksileri havaalanı kapısı çıkışında görebilirsiniz, ücreti isterseniz  nakit yada kredi kartınızla da takside ödeyebilirsiniz. Amsterdam'da taksi ücretleri diğer Avrupa şehirlerine göre daha pahalıdır, havaalanı-Amsterdam arası €40- €50 tutar.


Amsterdam araba kiralama:


Amsterdam şehir içi ulaşım için araba kiralamanızı önermiyoruz, şehirde arabayı park etmek için park parası ödemeniz gerekli. Şehir merkezinde park ücreti sabah saat 09:00-24:00 arası saat başı €4-€5 tutar!

Şehir merkezinde günlük park ücreti (24 saat) €39, haftalık park ücreti €158 !! tutar. Eğer otelinizin kendi parkyeri varsa araba kiralamak bence daha mantıklı. Şehir dışı gezileriniz olacaksa yine trenle her yöne hızlı ve konforlu bir şekilde ulaşabilirsiniz yada araba kiralayabilirsiniz. Araba kiralamak için budget car, heartz, easy car başvurabilirsiniz.

Budget car
Heartz
Easy car

Amsterdam havaalanı (Schipol)