Amsterdam’da görülmesi gereken müzeler:

Amsterdam’da en başta görülmesi gereken müze kuşkusuz Hollanda’nın meşhur ressam Rembrand’ın eserlerinin bulunduğu
Rijks müzesi.

Amsterdam’da sanat severler hiç sıkılmayacaklar çünkü Amsterdam bir müze şehri! Müze gezileri sizi tarihe ve muhteşem sanat yapıtlarına götürecek, artık seçim  yapması size kalmış! Amsterdam'da irili ufaklı birçok müze var. Turistik Seks ve marihuna müzelerinden! tutun Ajax futbol takımı, Heineken birasına kadar her yaştan ve her ilgi alanına hitap edebilecek ve gerçekten mutlaka görülmesi gereken birçok müze var Amsterdam'da.  Birçok büyük müzede Türkçe bilgi kitapçıkları mevcut, ayrıca kulaklık ve teyp ile de müze ve sergilenen eserler hakkında bilgi alabilirsiniz.


Rijks müzesi


Madam Tussaud


Anna Frank'ın evi


Rembrand’ın evi


Van Gogh müzesi


Hermitage Amsterdam


Stedelijk müzesi (Modern art)


Amsterdam'ın elmas müzesi


Amsterdam şehri müzesi


Nemo (Teknoloji-Bilim müzesi)


Schepvaart müzesi (Hollanda denizcilik tarihi müzesi)


Heineken müzesi (Hollanda bira markası Heineken’in müzesi)Sanatseverler için en başta görülmesi gereken müze kuşkusuz Hollanda’nın meşhur ressam Rembrand’ın eserlerinin bulunduğu Rijks müzesi. Bundan başka görülmesi gereken müzeler ressam Van Gogh ve Hermitage. Elmas Müzesinde elmasın doğal halinden nasıl bir mücevhere dönüştürüldüğünü izleyebilirsiniz.

Rijks müzesi

(Türkçesi: Amsterdam devlet müzesi) uzun süren bir tadilat sonunda kapılarını 2013 yılında ziyaretçilere açtı. Rembrand'dın Gece bekçisi isimli ünlü tablosu ve diğer önemli yapıtları; Johannes Vermeer, Frans Hals ve Jan Steen gibi HolandaAltın çağının tanınmış d Hollandalı ressamlarının eserleri görülebilinir.

Müzenin bahçesine giriş ücretsizdir, bahçedeki heykelleri görebilir, binanın altında müzisyenleri dinleyebilirsiniz.

Hafta içi ve hafta sonu 09:00-18:00 (Cuma günleri saat 20:30'a kadar) açık.
Giriş ücreti €15
Adres: Jan Luijkenstraat 1
Tramvay 2,5 (Hobbemastraat durağı), yada tramvay 12(Concertgebouw durağı)
Rijks müzesi

Van Gogh müzesi
Dünyada Van Gogh'un yapıtlarını en çok görebileceğiniz bu müze her sene binlerce ziyaretçinin akınına uğramakta. Müzede 200 resim, 500 çalışma, 700 mektup yer almakta. Dünyaca ünlü ve değerine paha biçilemeyen Ayçiçekleri tablosu da bu müzede bulunuyor.
Hafta içi ve hafta sonu 10:00-18:00 (Cuma günleri saat 22:00'ye kadar) açık.
Giriş ücreti €15
Adres: Paulus Potterstraat 7
Tramvay 2,3,5,12 (van Baerlestraat durağı), 16,24 (Musumplein durağı)
Van Gogh müzesi

Amsterdam Hermitage müzesi
Dünyada Rusya'da Sint Petersburg şehrindeki ünlü Hermitage'den başka tek örneği bulanan Amsterdam Hermitage Müzesi'nde dünyanın en nadir ve önemli sanat başyapıtları bulunmakta. Müzede devamlı farklı sergiler ve Rus sanatı ve yapıtları hakkında filmler ve atölye çalışmaları etkinlikleri olmakta.

Hafta içi ve hafta sonu 10:00-17:00 (Çarşamba günleri saat 20:00'ye kadar) açık.
Giriş ücreti €15
Adres: Amstel 51
Tramvay 9,14 (Waterlooplein durağı),metro 51,53,54 (Waterlooplein durağı)

Amsterdam Hermitage müzesi

Madam Tussaud balmumu  müzesi
Madam Tussaud, dünyada en popüler balmumu müzelerinden. Balmumu müzesi'nde dünyaca ünlü devlet adamları, pop müzik ve film yıldızları, sporcu, sanatçı ve bilim adamlarının tıpatıp ölçülerinde balmumu heykellerini görebilir ve yanyana fotoğraf çektirip Facebook'unuza! koyabilirsiniz.


Hafta içi ve hafta sonu 10:00-18:30
Giriş ücreti €18-22 arası
Adres: Dam 20

Tramvay 1, 2, 5,17,20 20 (Magna Plaza/Dam durağı).


Madam Tussaud Amsterdam


Coster Diamond Elmas müzesi
Elmas'ın işlenerek pırlantaya dönüştürülmesi Hollanda'nın altın çağından beri (sömürgecilik dönemi) süregelen el sanatlarındandır. Burada işlenen elmaslar takı olarak dünyaya ihraç edilir. Elmas Müzesi'ni gezebilir (giriş ücretsiz) elması hangi işlemlerden geçerek pırlantaya dönüştüğünü ve satış fiyatlarını görebilirsiniz.


Hafta içi ve hafta sonu 09:00-17:00
Giriş ücreti: Ücretsiz
Adres: Paulus Potterstraat 2-8

Tramvay 2, 5 (Hobbemastraat durağı).


Coster Diamond elmas müzesi

Anna Frank'ın evi
Anna Frank'ın evi 2. dünya savaşında Almanların Amsterdam'ı işgali sırasında yazdığı anılarını sanırım okumuşsunuzdur. Okumadıysanız okuyup da ziyaret etmenizi öneriririm. Anne Frank musevi asıllı bir ailenin kızı olarak Almanya'da dünyaya gelmiş. Sonradan ailesi Amsterdam'a yerleşmiş. Amsterdam Alman orduları tarafından işgal edildiğinde Anne Frank ve ailesi  yahudi olduğu için Amseterdam'da (şu anda müze olan evde) tavan arasında yaşamını sürdürmek zorunda kalmış. Bu yaşadığı savaş yıllarını ve yaşadıklarını günlüğüne yazmış. Savaşın bitmesine birkaç ay kala Anne Frank ve ailesi yakalanmış ve Almanya'ya toplama kamplarına gönderilmişler, bu onların son yolculuğu olmuş, kampta gaz odalarında katledilmişler. Günlüğü saklandıkları evde tavanarasında tesadüfen bulunmuş ve kitap olarak birçok dilde basılmış.
Anne Frank ve saklandığı ev ve tavanarası şimdi orjinal hali ile müze olarak kullanılmakta, günlüğü müzede sergilemekte.


Hafta içi ve hafta sonu 09:00-19:00 (yaz aylarında daha geç saate kadar açık).
Giriş ücreti €9.50
Adres: Prinsengracht 267
Tramvay 13,14,17 (Westermarkt)


Anne Frank’ın evi

Rembrand’ın evi
Ünlü Hollandalı ressam Rembrand'ın 1639 ve 1658 yıllarındaki  yaşam hikayesini öğrenebilir, tablolaları ve resimlerini görebilirsiniz.
Rembrand meraklılarına özellikle tavsiye edilir.


Hafta içi ve hafta sonu 10:00-17:00 arası açık.
Giriş ücreti: €12.50
Adres: Jodenbreestraat 4
Tramvay 9,14, metro 51,53,54 (Waterlooplein durağı)


Rembrand’ın evi


Nemo (Teknoloji-Bilim müzesi)
Merkez tren garına 5 dakika uzaklıkta suyun içinde bir geminin burnuna benzeyen yapısıyla Nemo oldukça renkli ve eğlenceli bir müzedir. Bilim ve teknolojideki gelişmeler her yaştan kişilerin ilgisini çekecek şekilde müzede tasarlanmış, gençlerin oyun oynayarak deney yapabilecekleri bölümler mevcut. Müzenin beş katı farklı konulara ayrılmış; Enerji, insan vücudu, etkileşim, bilim ve teknoloji. müzenin yapısı bir gemiyi andırmakta. Nemo ziyaretinizden sonra teknolojinin nasıl insan yaşamında kolaylıklar sağladığını, canlıların oluşumu, elektriğin nasıl oluştuğunu ve daha da fazlasını görüp deneyerek öğrenebileceksiniz. Binanın terasından Amsterdam manzarasını görebilir, cafesinden birşeyler içebilirsiniz.

Hafta içi ve hafta sonu 10:00-17:00 arası açık.
Giriş ücreti: €13.50
Adres: Oosterdok 2
Nemo suyun üstünde olduğu için Merkez tren istasyonundan (Centraal Station) sol tarafından 5 dakika yürüyerek ulaşabilirsiniz. (Sarı Oosterdok tabelasını izleyin)


Nemo Teknoloji ve Bilim müzesi

Amsterdam müzeleri