Amsterdam’da ulaşım:


Bisiklet Hollanda'nın diğer şehirlerindeki gibi Amsterdam'da da şehirde yaşayanların en sık kullandığı ulaşım şeklidir. Zengini, fakiri, genci, yaşlısı ve hatta ilkokula giden çocuklar bile ulaşım için bisikleti tercih eder, neden derseniz...
Bir kere Amsterdam'da araba için park yeri bulmak çok zordur, bulsanız bile saat ücreti ödemeniz lazım bu da oldukça pahalıdır (park yeri merkezde saati €4 ile €5 arasında!) bu yüzden de şehrin trafik diye bir derdi yoktur, ulaşımda tercih bisiklet yada tramvaydır.
Ayrıca bisiklet Hollanda'nın geleneksel ulaşım aracı, herkes çocukken bisiklete binmeyi öğrenir (hatta daha yürümeyi öğrenmeden bisiklete bindi diye bir Hollanda deyimi bile vardır!) sonuçta hem ekonomik hem de sportif bir ulaşım aracı.

Bisikletin kuşkusuz Hollanda ulaşım kültürü! ve Amsterdam şehri trafiğinde çok önemli bir yeri var. Bisikletçiler  için özel yollar ve trafik işaretleri var, gezinizde bisiklet için özel trafik lambalarını görüceksiniz. Bisiklet kullananların da trafikte öncelikleri var (öyle ki bisiklet kazara arabaya çarpsa dahi arabanın şöföründe kusur bulunuyor!) Kurallar çok sıkı olduğundan şoförler yollarda özellikle bisikletlilere dikkat ederek arabalarını kullanıyorlar. Sizi de  bu şehirde en bisikletliler ve onlara tanılan bu imkanlar ilginizi çekecektir. Sadece Amsterdam'da  550 bin bisikleti olduğu söylenmekte! Eğer bir iki gün için geldiyseniz size bisiklet ile ulaşımı pek tavsiye etmiyoruz, yürüyerek daha rahat gezip görebirsiniz, ama bisiklet sevdalısıyım! macerayı severim bisiklet ile Amsterdam'ı gezeceğim derseniz günlük bisiklet kiralayabilirsiniz. Amsterdam bisiklet kiralama yerleri merkez istasyon ve şehir merkezinde mevcut. Dikkat etmeniz gereken kurallar: Bisikletlerin de tıpkı arabalar gibi trafik işaretleri ve kuralları var. Sürerken de sağ tarafta kalın, Amsterdam'lılar çılgın gibi bisiklet sürerler bir de tramvay yollarından geçerken dikkat etmenizi öneririm rayların üzerinden dikey geçin paralel geçmek isterseniz geçerken kayabilirsiniz!
Bisikleti kiraladığınızda mutlaka hırsızlığa karşı sigorta ettirin ve kilidi de herdefasında iyi kitleyin, ne de olsa burası Amsterdam!
Bisiklet kiralama:

Mc bike
Tramvay bisikletten sonra (özellikle yağmurlu ve karlı havalarda) en çok kullanılan ulaşım şeklidir, şehrin birçok semtine de ayrıca otobüs bağlantıları mevcuttur.
Amsterdam'ı yürüyerek gezmekten bıktım artık tramvaya binmek istiyorum derseniz önce toplu taşım kartı (chipkaart) almanız gerekli.

Amsterdam Tramvay kartı (Chipkaart):

Chipkartınızı (tramvay, otobüs, metro toplutaşım kartı) GVB bürosundan,  VVV turist informasyon ofisinden  (Merkez ten garı istasyonu önünden) yada sigara-gazete satılan dükkan veya marketlerden alabilirsiniz.

Amsterdam’da uzun kalıcaksanız anonim chipkart almanızı tavsiye ederiz, fiyatı €7.50, içinde kredisi yoktur, kredi kartınızla sarı Ov chipkaart makinelerinden yükleme yapabilirsiniz.

Eğer birkaç gün için Amsterdam’a geldiyseniz günlül yada 3 günlük kart alabilirsiniz. Tramvay ve otobüslerden de  1 saatlik (€2.90) yada 1 günlük  bilet (€7.50) alabilirsiniz.

2 günlük bilet: €12

3 günlük bilet €16.50
Bu kartlar ile tramvay, metro yada otobüse binebilirsiniz, her bindiğinizde ve indiğinizde  chipkartınızı makineye okutmanız gerekli, her defasında makineden bib sesi çıkıyor, dikkatli olun eğer kartı okutmayı unutursanız kart kendisini bloke edebilir diğer kullanımda yeni kart almanız gerekebilir.

Daha fazla bilgi için: GVB

Amsterdam’da taksi ile ulaşım:

Taksi ile şehrin içinde ulaşım pek tercih edilmez. Görülecek mekanlar birbirine oldukça yakındır. Amsterdam'da taksi ile ulaşım pahalıdır, yolda taksi çeviremezsiniz, önce telefon ile aramanız yada taksi duraklarından taksiye binmeniz lazım. Ama illa Taksi istiyorum derseniz yine de siz bilirsiniz; genel taksi rezervasyon numarası:+31-20-7777777 .

Taksilerin Merkez Tren garında ve Dam meydanı arkasında durakları var, oradan da binebilirsiniz.


Bisiklet taksisi:

Bir de bisikletin arkasındaki 2 kişilik üstü kapalı koltuklarda!! şehri gezme yada gideceğiniz yere gitme imkanı var, yani bisiklet taksisi! Bir kere denemek isterseniz yada sevdikklerinize küçük bir süpriz yapmak isterseniz iletişim bilgileri:
Fietstaxi AmsterdamAmsterdam ulaşım rehberi