Amsterdam’ın nesi meşhur?


Hollanda peyniri:


Geziniz sona erdi ve arkadaşlarınız, tanıdıklarınız için Hollanda'dan özel bir hediye götürmek istiyorsunuz. Hollanda peyniri ve lale soğanları güzel bir seçenek olabilir. Peynirinizi iyi bir peynirciden (Çiftlik peyniri) almanızı tavsiye ederiz, peynirler genç, olgun ve yaşlı olarak satılmaktadır. En pahalı peynir yaşlı olan peynirdir,tadı keskin ve  oldukça sert olan bu peyniri alırsanız almadan önce peynirciye kestirmenizi tavsiye ederim. Kimyonlu kaşar peynirini mutlaka tadın,  peynirleri almadan vakumlatırsanız daha uzun dayanırlar. Çiftlik peyniri alabileceğiniz adresler:


De Kaaskamer

Adres: Runstraat 7


Caulils

Adres: Haarlemmerstraat 115


Ayrıca Schipol havalimanı ve marketlerde (Magna Plaza karşısı Albert Heijn marketi)  Hollanda (fabrika imalatı) peynir çeşitlerini bulabilirsiniz.
Lale soğanları:


Osmanlı zamanında önce İtalyan daha sonra Hollandalı çiçekseverlerin ilgisini çeken lale ve soğanlarını Hollanda dünyaya ihraç etmekte. Lale soğanlarını çeşitli hediyelik eşya dükkanları ve çiçek pazarında bulabilirsiniz. Almayı unutursanız üzülmeyin, Schipol havaalanında lale soğanları da satılmakta. Çeşitli renklerde ve farklı boylarda istiyorsanız Çiçek pazarından bulabilirsiniz. Ayrıca tahta laleler de yakınlarınıza güzel bir hediye olabilir.

Tahta ayakkabılar:
Hollanda'nın sembolik hediyelik eşyalarından tahta ayakkabıları hediyelik eşya satan dükkanlardan bulabilirsiniz, yapım atölyelerini görmek isterseniz adresi Amsterdam yakınlarında Zaanse Schans’a gitmeniz gerekli: Clogs

Minyatür tahta ayakkabı anahtarlıkları ve buzdolabına yapışanlarını her süs eşyası satan mağazadan 1-2 Euro'ya  bulabilirsiniz.

Delft blauw porselenleri:

Hollanda'nın ünlü porselenlerinden Delft blauw mavi ve beyaz renkleri ile dikkat çeker. Tabaktan vazoya kadar çeşitli süs eşyaları arasından seçenek yapabilirsiniz. Porselenlerin nasıl yapıldıklarını görmek istiyorsanız Amsterdam’daki müzeye gidebilirsiniz:

Royal Delft Experience

Jenever:

Hollanda'nın geleneksel likör cinsi sert bir içeceğidir,  (yeneyfır diye okunur) Cin gibi bir tadı vardır, daha çok yaşlılar içer. Toprak  şişelerde satılanlar hediyelik olarak daha uygundur. Young (taze) ve Oud (yıllanmış) türleri vardır. Gall&Gall gibi içki dükkanları, marketlerin içki reyonlarında yada havaalanı freeshoplarında bulabilirsiniz.

Puro ve sigara dükkanı:
Meraklıları için oldukça zengin puro ve tütün çeşitlerinin bulunduğu Hajenius, 1915 yıllarından kalma eski bir Amsterdam tütün dükkanıdır. Tarihi dükkana geçerken bir göz atmadan geçmeyin!

Adres: Rokin 96
Hajenius


Cd:
Amsterdam'da Cd dükkanı olarak en fazla çeşit bulabileceğiniz yer Concerto    dükkanıdır. Bu dükkanda yeni çıkan albümlerden başka  2.el Cd'ler ve hiçbir yerde bulamayacağınız ve internetten indiremeyeceğiniz eski plaklar da bulunabilinir!
Adres: Utrechtsestraat 52-60
Concerto

Çikolata:

Puccini çikolataları el yapımı ve içindeki malzemeler doğal ürünlerden yapılmış. Aldıktan sonra 7-10 gün arasında tüketmek gerekiyor.

Adres: Staalstraat 17, Singel 184


Amsterdam'da ucuz hediyelik eşya dükkanları:
Xenos dükkanında ucuz ve ilginç hediyelik eşyalar bulabilirsiniz.

Adres: Kalverstraat 226-228


Hema

Hema özellikle bayanların ilgisini çekebilir, makyaj, iç çamaşırı, evde kullanılabilen malzemeler ve ilginç hediyelik eşyaları uygun fiyatlardan alabilirsiniz.

Adres: Kalverstraat 212


Waterlooplein

Waterlooplein bit pazarında antik eşyalar, 2. el giyim, eski cd ve plaklar, kitap ve dergiler bulabilirsiniz.

Adres: Waterlooplein 53


Albert Cuyp

Albert Cuyp halk pazarından da peynir alabilirsiniz. Pazarda peynir, meyve-sebze, uzakdoğudan gelen ilginç hediyelik eşyalar, sabundan tütsüye kadar birçok ürün mevcut.

hafta içi her gün (Pazar hariç) saat 17.00ye kadar açık.

Adres: Albert Cuypstraat

Amsterdam’da alışveriş